Agrosłoma 20l
Płynny nawóz do szybkiej mineralizacji słomy i resztek pożniwnych
AGROSŁOMA Przeznaczona jest do szybkiej mineralizacji słomy : zbóż (jęczmień, pszenica, pszenżyto, owies, żyto, kukurydza i gryka), rzepaku, gorczycy, roślin motylkowych grubonasiennych (groch, fasola, bób, łubin, bobik), łodyg słonecznika oleistego i tytoniu, łętów ziemniaczanych, poplonów wykorzystywanych na zielony nawóz, pociętych gałęzi w sadach, różnego rodzaju resztek pożniwnych oraz sporządzaniu kompostu na działkach i w ogródkach.
Z uwagi na wysoki koszt zbioru i transposrtu słomy pozostałej po kombajnie, a takkże malejące w ostatnim czasie możlwiości jej zużycia w gospodarstwie, najlepszym wyjściem jest jej przeorywanie na polu. Bardzo niekorzystnymz zjawiskiem jest wypalanie słomy, gdyż w ten sposób niszczy się czynniki próchniczne.
Rozkład słomy w glebie i uwalnianie pierwisatków (mineralizacja) następuje bardzo wolno (do 2 lat) ze względu na dużą zawartość w niej węgla, a tym samym szeroki stosunek węgla do azotu. Aby ten stosunek zmienić i przyspieszyć rozkład słomy, należy zastosować specjalistyczny nawóz płynny AGROSŁOMA
Dostarcza on niezbędnego azotu i mikoskładników, mających szczególne znaczenie przy rozkładzie słomy. Wskutek bardzo intensywnego namnażania się pożytecznych bakterii glebowych już po kilku tygodniach od przeorania słomy następuje jej mineralizacja ( jeśli tylko gleba jest dostatecznie wilgotna). Składniki pokarmowe zawarte w słomie trafiają z powrotem do gleby. Nawożenie AGROSŁOMĄ intensyfikuje również rozwój bakterii niesymbiotycznych, wolnożyjących, wiążących azot atmosferyczny Azotobacterii Clostridium, przyczyniając się do ustalenia prawidłowej równowagi węgla do azotu.
Wraz z AGROSŁOMĄ należy zastosować tylko niewielkie ilości azotu w postaci RSM lub mocznika, sprzyjając w ten sposób intensywniejszemu wiązaniu go z atmosfery przez bakterie niesymbiotyczne (Azotobacter i Clostridium).
skład:
- 15,0% [m/m] N w formie amidowej
- 6,2% [m/m] MgO rozpuszczalnego w wodzie
- 0,1% [m/m] B rozpuszczalnego w wodzie
- 0,0027% [m/m] Co rozpuszczalnego w wodzie
- 0,011% [m/m] Cu rozpuszczalnej w wodzie
- 1,5% [m/m] Fe rozpuszczalnego w wodzie
- 0,28% [m/m] Mn rozpuszczalnego w wodzie
- 0,05% [m/m] Mo rozpuszczalnego w wodzie
- 0,17% [m/m] Zn rozpuszczalnego w wodzie.
Dawki:
5-20 l Agrosłomy na 1 ha - sposób tańszy, gdzie mineralizacja słomy i innych resztek pożniwnych
przebiega wolniej, ale efekt wiązania azotu jest największy!
lub
5-20 l Agrosłomy na 1 ha + 10-35 kg azotu N/ha w postaci roztworu saletrzano-mocznikowego
RSM-28 lub RSM-30, tj. ok. 30-100kg RSM/ha, ewentualnie 30-70kg mocznika/ha.
Dla równomiernego zwilżenia powierzchni rozdrobnionej słomy (zwłaszcza przy suchym lecie) można
stosować większe ilości wody, tj. co najmniej 400-600 l/ha